UHV0J392MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 343
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 266
In Stock: 500
Panasonic Industry
In Stock: 50
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
Rubycon
In Stock: 789
Rubycon
In Stock: 77
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV0J392MHD
DigiKey Part Number
UHV0J392MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV0J392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV0J392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.0438 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.725 A @ 100 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C