UBT1A221MPD8TD
DigiKey Part Number
493-UBT1A221MPD8TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UBT1A221MPD8TTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1A221MPD8TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UBT1A221MPD8TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C