LQS2V271MELB25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 29
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 259
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 37
In Stock: 99
In Stock: 29
TDK
270 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQS2V271MELB25
DigiKey Part Number
493-7770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2V271MELB25
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQS2V271MELB25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.573 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C