LGN2G271MELZ50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 48
Datasheet
Similar
In Stock: 168
In Stock: 200
In Stock: 217
In Stock: 87
In Stock: 237
In Stock: 453
In Stock: 286
In Stock: 7.784
In Stock: 0
In Stock: 241
In Stock: 164
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGN2G271MELZ50
DigiKey Part Number
493-7102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2G271MELZ50
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGN2G271MELZ50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7446 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C