LGJ2Z391MELC15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
In Stock: 240
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
390 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LGJ2Z391MELC15
DigiKey Part Number
LGJ2Z391MELC15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ2Z391MELC15
Description
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGJ2Z391MELC15 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C