LGG2Z821MELA35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 115
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 198
In Stock: 0
In Stock: 226
In Stock: 113
Parametric Equivalent
In Stock: 34
Parametric Equivalent
In Stock: 88
Rubycon
Rubycon
In Stock: 152
820 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2Z821MELA35
DigiKey Part Number
493-8101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2Z821MELA35
Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2Z821MELA35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C