LGG2Z122MELB35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 170
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 200
In Stock: 178
In Stock: 185
Upgrade
Rubycon
Upgrade
TDK
In Stock: 234
1200 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2Z122MELB35
DigiKey Part Number
493-8108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2Z122MELB35
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2Z122MELB35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C