LAR2G391MELB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 90
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 121
In Stock: 186
In Stock: 238
In Stock: 301
In Stock: 0
In Stock: 118
In Stock: 107
In Stock: 109
In Stock: 113
Direct
Rubycon
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2G391MELB40
DigiKey Part Number
493-3259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2G391MELB40
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2G391MELB40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2165 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C