LAK2G151MELZ45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 296
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Chemi-Con
Rubycon
Chemi-Con
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LAK2G151MELZ45
DigiKey Part Number
LAK2G151MELZ45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAK2G151MELZ45
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAK2G151MELZ45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
805 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C