GRM31CR60J226KE19L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 32.957
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 2.114.907
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
YAGEO
YAGEO
In Stock: 245
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31CR60J226KE19L
DigiKey Part Number
490-1824-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31CR60J226KE19L
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31CR60J226KE19L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)