GRM219F51H104ZA01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 1.429.560
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 1.674.751
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
0.1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
GRM219F51H104ZA01D
DigiKey Part Number
490-1723-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM219F51H104ZA01D
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM219F51H104ZA01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)