C0805C104Z5VACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C104Z5VACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C104Z5VACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C104Z5VACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C104Z5VACTU
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C104Z5VACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)