SSL-LXA228GC-TR21 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Kingbright
Green LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, Yoke Bend
SSL-LXA228GC-TR21
DigiKey Part Number
67-1388-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL-LXA228GC-TR21
Description
LED GREEN CLEAR YOKE LEAD SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
25°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
565nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, Yoke Bend
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.50mm L x 2.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.90mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
1.90mm Dia