V68ZA10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.445
Datasheet
68 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V18ZA40PX10
Building Automation – Protect/Sense/Control
V68ZA10PX2855
DigiKey Part Number
V68ZA10PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V68ZA10PX2855
Description
VARISTOR 68V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
3870 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V