V660LS100BPX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.296
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V660LS100BPX2855
DigiKey Part Number
V660LS100BPX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V660LS100BPX2855
Description
VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.02 kV 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
250J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
660 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
850 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
940 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1.02 kV