V620ZU05PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.510
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
620 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V620ZU05PX2855
DigiKey Part Number
V620ZU05PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V620ZU05PX2855
Description
VARISTOR 620V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
40 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V