V300LU10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.240
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 107
Building Automation – Protect/Sense/Control
V300LU10PX2855
DigiKey Part Number
V300LU10PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LU10PX2855
Description
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
46J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
405 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V