V250LT2PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.134
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V250LT2PX2855
DigiKey Part Number
V250LT2PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V250LT2PX2855
Description
VARISTOR 410V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
410 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
451 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
21J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Varistor Voltage (Min)
369 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
410 V