V20E300PL1A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 9.532
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 80
470 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E300PL1A1
DigiKey Part Number
V20E300PL1A1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E300PL1A1
Description
VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
250J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V