V14P550PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.200
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 194
910 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14P550PX2855
DigiKey Part Number
V14P550PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14P550PX2855
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V