V14E550PL2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.200
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 194
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E550PL2B7
DigiKey Part Number
V14E550PL2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E550PL2B7
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V