TMOV14RP300EL2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.489
Datasheet
In Stock: 439
In Stock: 397
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP300EL2B7
DigiKey Part Number
TMOV14RP300EL2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP300EL2B7
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
125J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
423 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 14mm