TMOV14RP300E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.176
Datasheet
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
TMOV14RP300E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP300E
DigiKey Part Number
F4018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP300E
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV14RP300E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Energy
125J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 14mm