SMDJ120CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.335
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 120.311
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 85
Microchip Technology
Eaton - Electronics Division
Bourns Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
193V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ120CA
DigiKey Part Number
SMDJ120CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ120CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ120CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ120CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V