SMCJ12A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 450
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Comchip Technology
19.9V Clamp 75.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ12A-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ12A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12A-HRA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ12A-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V