SMBJ85A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4.000
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
YAGEO
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ85A-HRA
DigiKey Part Number
SMBJ85A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ85A-HRA
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V