5KP7.5CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
12.9V Clamp 395.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP7.5CA-HR
DigiKey Part Number
5KP7.5CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP7.5CA-HR
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
395.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V