5KP7.5CA-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
12.9V Clamp 395.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP7.5CA-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP7.5CA-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP7.5CA-AT/TR13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
395.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V