5.0SMDJ14A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.556
Datasheet
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 988
Microchip Technology
Comchip Technology
23.2V Clamp 216A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ14A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ14ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ14ACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ14ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ14A
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ14A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
216A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V