3.0SMCJ14A-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 2.697
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 578
YAGEO
YAGEO
23.2V Clamp 129.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3.0SMCJ14A-13
DigiKey Part Number
3.0SMCJ14A-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ14A-13
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Detailed Description
EDA/CAD Models
3.0SMCJ14A-13 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3500pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129.3A