02302.25MRT1SSP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
2.25 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
02302.25MRT1SSP
DigiKey Part Number
02302.25MRT1SSP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02302.25MRT1SSP
Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
02302.25MRT1SSP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Melting I²t
39.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0567 Ohms