TPSD106M035S0300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 14
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.621
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 146
In Stock: 110
Vishay Sprague
Vishay Sprague
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
TPS Series
TPSD106M035S0300
DigiKey Part Number
TPSD106M035S0300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD106M035S0300
Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD106M035S0300 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V