TPSC226M016R0300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.550
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 3.780
Datasheet
Similar
In Stock: 634
In Stock: 766
Direct
Vishay Sprague
Upgrade
KEMET
In Stock: 328
KEMET
Vishay Sprague
In Stock: 125
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 300mOhm
2312 (6032 Metric) TPS C Code Chip Caps
TPSC226M016R0300
DigiKey Part Number
TPSC226M016R0300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSC226M016R0300
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V 2312
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V