TLCU106M010RTA
DigiKey Part Number
478-4876-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-4876-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLCU106M010RTA
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0805 (2012 Metric) 5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLCU106M010RTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
U
Voltage - Rated
10 V