TCJK476M006R0200
DigiKey Part Number
478-9472-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9472-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJK476M006R0200
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCJK476M006R0200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz