TAP475M050BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.287
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 2.5Ohm
TAP475M050BRW
DigiKey Part Number
TAP475M050BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475M050BRW
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
G
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm