TAJB156M016SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 5.649
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 3.150
Datasheet
Similar
Similar
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 2.5Ohm
TAJB156M016SNJ
DigiKey Part Number
TAJB156M016SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJB156M016SNJ
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJB156M016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V