TACR106M016RTA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TACR106M016RTA |
Description | CAP TANT 10UF 20% 16V 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 0805 (2012 Metric) 5Ohm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TACR106M016RTA Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code R |
Voltage - Rated 16 V | Features General Purpose |