SR757C224KAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Similar
KEMET
In Stock: 46
0.22 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR757C224KAATR1
DigiKey Part Number
SR757C224KAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR757C224KAATR1
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)