SR307C103MAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
In Stock: 54
KEMET
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 76
10000 pF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR307C103MAR
DigiKey Part Number
SR307C103MAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR307C103MAR
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)