SR295C104MAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.967
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.391
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 329
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR295C104MAATR1
DigiKey Part Number
SR295C104MAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR295C104MAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)