SR201C104JAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 2.294
Datasheet
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR, AR Series
SR201C104JAATR1
DigiKey Part Number
SR201C104JAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C104JAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)