SR151A331JAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 6.815
Datasheet
Direct
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
Similar
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 51
Murata Electronics
Murata Electronics
330 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR151A331JAA
DigiKey Part Number
478-11694-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151A331JAA
Description
CAP CER 330PF 100V C0G/NP0 RAD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)