SR125C473KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 513
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 643
Similar
KEMET
Similar
KEMET
In Stock: 82
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR125C473KAR
DigiKey Part Number
SR125C473KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR125C473KAR
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)