SD0603S040S0R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SD0603S040S0R2 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 200mA Surface Mount 0603 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SD0603S040S0R2 Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 200 mA |
Mfr | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package 0603 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Current - Average Rectified (Io) 200mA | Base Product Number |