SA205C333KAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA205C333KAA
DigiKey Part Number
SA205C333KAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA205C333KAA
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA205C333KAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%