SA201C103KAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA201C103KAC
DigiKey Part Number
SA201C103KAC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA201C103KAC
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA201C103KAC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%