RPF0608470M050K
DigiKey Part Number
478-RPF0608470M050KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPF0608470M050KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPF0608470M050K
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V TH
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 38mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm