RPF0607220M050K
DigiKey Part Number
478-RPF0607220M050KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPF0607220M050KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPF0607220M050K
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 50V TH
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 44mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
44mOhm