F980G107MSA
DigiKey Part Number
478-8631-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8631-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8631-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F980G107MSA
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 0805
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 0805 (2012 Metric) 4Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F980G107MSA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
4 V